Jak dobrze wydać
nieduże pieniądze
Uwaga promocja

Uwaga promocja

powrót do listy > Finanse Oszczędzanie DOBRE RADY 12.06.2017
   

WYŚLIJ NA MAILA

aby nie umknęło ;)

Wyślij link

Polujesz na promocje i niepowtarzalne oferty? Pomiędzy sklepowymi regałami czujesz się jak prawdziwy łowca okazji? Być może się zdziwisz, ale to Ty jesteś na celowniku i to na Ciebie polują.

Przyzwyczaiłeś się do faktu, że jak jest „promocja”, „superoferta” lub „wyprzedaż”, to znaczy, że musi być taniej. Ale bardzo szybko możesz się przekonać, że to nie fakt, a zwyczajny mit. Sklepy bardzo chętnie wykorzystują naszą naiwność – wystarczy bowiem wziąć cenę w krzykliwą ramkę – nawet bez napisu „promocja” i odbierzesz to od razu jako super okazję, prawda? Albo dodać pod ceną promocyjną niby starą i dużo wyższą. Pytanie tylko czy faktycznie widziałeś, aby ta rzecz kosztowała tyle wcześniej?
Sprawdź koniecznie, na co zwracać uwagę przy wszelkiego typu ofertach promocyjnych:
- Kupując artykuły spożywcze zawsze sprawdzaj, czy ich cena nie została obniżona z powodu krótkiego terminu ważności – rozważ, czy zdążysz wykorzystać produkt w tym czasie, czy trafi do kosza (razem z Twoimi pieniędzmi). Często produkty o kończących się terminach przydatności do spożycia oferowane są w promocjach typu „drugi produkt gratis” – nie daj się na to naciągnąć.
- „Żel pod prysznic + balsam do ciała 50% taniej” – takie i inne zestawy nie zawsze wychodzą taniej, niż przy zakupie każdej sztuki oddzielnie. Poza tym czy faktycznie potrzebujesz obu rzeczy? Czy każdy produkt w zestawie jest dopasowany do Twoich potrzeb?

Jeśli tylko masz czas, porównuj ceny w różnych sklepach. Czasem ceny produktów są celowo zawyżane przed promocją , a później wydaje Ci się, że trafiła Ci się świetna okazja. Oczywiście nie chodzi o to, by jeździć po całym mieście, by każdą rzecz kupić w najlepszej cenie – kto by miał na to czas i cierpliwość, nie mówiąc o tym, że podróż z miejsca na miejsce też kosztuje. Ale można chociażby porównać ceny w kilku gazetkach reklamowych, które dostarczane są regularnie pod drzwi Twojego domu.

Bądź gotów na faktyczne promocje – posezonowe obniżki cen odzieży czy też akcesoriów świątecznych lub ogrodowych to często prawdziwe okazje. Dodatkowo podpowiadamy, że czasem warto cierpliwie poczekać, aż wyprzedaż będzie dobiegać końca – rabaty są wtedy największe, ale z drugiej strony jest też ryzyko, że to, co Cię faktycznie interesuje, zostanie wcześniej wyprzedane (na przykład standardowo na koniec wyprzedaży na wieszakach w sklepach odzieżowych zalegają ubrania w rozmiarach XS lub XL, a te w rozmiarach najbardziej popularnych już dawno znalazły nabywców).

Odwiedzaj outlety – w nich ceny na co dzień zazwyczaj są niższe, niż w sklepach z aktualnymi kolekcjami. Co prawda niektóre trendy szybko przemijają, jednak gdy postawisz na klasykę, nie będzie mowy o jakimkolwiek przedawnieniu.

Przeglądaj oferty first i last minute – oczywiście nie każdy może sobie zaplanować wakacje z półrocznym wyprzedzeniem lub nic nie planować i wziąć urlop z dnia na dzień. Ale może w Twoim przypadku jest to możliwe? Gdy biuro podróży nie sprzeda wszystkich miejsc, a termin wycieczki szybko się zbliża, często wyprzedaje pozostałe wolne miejsca za bezcen. Tak rodzą się niepowtarzalne okazje, na przykład spędzenia egzotycznych wakacji, o których wcześniej można było tylko pomarzyć.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Omijaj pułapki
Być może zwróciłeś uwagę, że aby dotrzeć do podstawowych produktów, takich jak pieczywo, masło lub mleko, musisz najpierw przejść cały sklep? Po drodze możesz minąć dział odzieżowy, kosmetyki, a już na pewno przejdziesz przez dział z zabawkami (a jak wiesz, taka nieplanowana wizyta działa na rodziców i dzieci bardzo frustrująco…). Dopiero na samym końcu drogi znajdziesz artykuły pierwszej potrzeby. Dotarłeś na miejsce? To nie koniec. Czeka Cię jeszcze mnóstwo pokus w drodze powrotnej, a najwięcej przy kasie, gdzie często trzeba odstać swoje, mając przed oczami regały od góry do dołu zapełnione  kuszącymi słodyczami. Myślisz, że to przypadek?

Zwróć też uwagę na układ produktów na regale. Specjaliści od efektywnej sprzedaży dobrze wiedzą, że najbardziej rzuca się w oczy to, co jest właśnie na wysokości oczu. Czasem warto więc spojrzeć na towar „z niższej półki”. Choć przyjęło się określać tym mianem produkty gorszej jakości, zazwyczaj różnią się od tych markowych głównie ceną. I to zdecydowanie na Twoją korzyść. Warto zatem się schylić, by sięgnąć po oszczędności, prawda?

Zobacz więcej o promocyjnych "mykach" >

Ale także, kiedy warto z nich skorzystać >

Zapunktuj
Praktycznie każda sieć oferuje swoim klientom kartę rabatową lub punktowanie zakupów. Rzadko się jednak zdarza, żebyś z tego tytułu doczekał się spektakularnych korzyści. Celem wszelkich programów lojalnościowych jest bowiem właśnie lojalność Klienta. Czasem dostajesz coś za darmo? Na przykład zabawkę kolekcjonerską dla dziecka? Dostałeś ją dlatego, żeby Twoje dziecko chciało z Tobą do tego sklepu przychodzić. A z dzieckiem na zakupach można wydać sporo więcej, niż się zakładało…
To oczywiście nie oznacza, żeby rezygnować z wszelkiego rodzaju programów. Czasem zakupy premiowane są uzyskaniem rabatu na kolejne zakupy, więc czemu by z takiej opcji nie skorzystać. My podpowiadamy, żeby korzystać, ale z głową :)

Sprawdź paragon
Obejrzyj go najlepiej jeszcze przy kasie – może się zdarzyć, że promocyjna cena, jaką widziałeś przy półce to przeszłość („…promocja minęła, nie zdążyliśmy jeszcze usunąć nieaktualnych cen”). Poza tym może się zdarzyć sytuacja, że kasjer nabił jeden produkt kilkakrotnie. Sprawdzając dokładnie paragon upewnisz się także, czy został naliczony rabat za zakup np. kilku sztuk tego samego artykułu.

Teraz, kiedy już wiesz, jakie pułapki czekają na Ciebie w sklepach i na co zwracać uwagę, możesz śmiało udać się na łowy. Trzymamy kciuki za Ciebie i Twój portfel :)

PROMOCJE KUSZĄ, ALE PORTFEL ŚWIECI PUSTKAMI?

MAMY NA TO ROZWIĄZANIE :)

Zobacz jakie

 

INNE FAJNE DLA CIEBIE :)SKORZYSTAŁEŚ? OPOWIEDZ! PLANUJESZ? ZADAJ PYTANIE!


Wykorzystujemy pliki cookies SPRAWDŹ JAK