Jak dobrze wydać
nieduże pieniądze
Spirala długów - jak uniknąć?

Spirala długów - jak uniknąć?

powrót do listy > Pożyczki Dom Finanse DOBRE RADY 12.12.2017
   

WYŚLIJ NA MAILA

aby nie umknęło ;)

Wyślij link

Życie na kredycie to standard. Mało kto żyje bez kredytu, jak nie hipotecznego, to gotówkowego czy też ratalnego. Zatem kredyt ludzka rzecz, więc jeśli i Ty należysz do grona (nie)szczęśliwych posiadaczy kredytu lub pożyczki, powinieneś wiedzieć, jak się ustrzec przed spiralą długów.

Czym jest spirala długów

Spirala długów to sytuacja, w której przestajesz radzić sobie ze spłatą ciążących na Tobie kredytów i pożyczek. Sytuację chwilo poprawiają doraźne pożyczki, ale dług stale rośnie. Jednym słowem coś poszło nie tak. Ten czarny scenariusz na szczęście jest hipotetyczny, ale żeby go uniknąć, trzeba by było się wrócić do momentu, w którym brałeś kredyt.

Wówczas zapewne dokładnie została przeanalizowana Twoja zdolność kredytowa, na podstawie Twoich zarobków i ogólnej kondycji finansowej. Eksperci przeanalizowali, że prawdopodobnie jesteś w stanie pożyczkę spłacić. Przytaknąłeś im. Skąd mogłeś wiedzieć, że na przykład za kilka miesięcy niespodziewana i gruba awaria Twojego samochodu pozbawi Cię połowy Twojej pensji? Myślisz sobie, to jeszcze nie tragedia, mam drugą połowę, pożyczę trochę w innej firmie, by spłacić zaległą ratę. I tak robisz, a jednocześnie nie robisz nic innego, by „odrobić” pieniądze włożone w naprawę auta. Tak zaczyna się nakręcać spirala długów.  

Czy można jej uniknąć?

Najprościej uniknąć spirali długów, dokładnie analizując swoją sytuację przed wzięciem kredytu czy zaciągnięciem pożyczki i realnie ocenić swoje możliwości jej spłaty. Najprościej zrobić to na podstawie budżetu domowego, którego prowadzenie zdecydowanie ułatwia rozeznanie się w swoich finansach. Prowadząc taki budżet będziesz doskonale wiedział, ile pieniędzy wydajesz miesięcznie i na co, jaka nadwyżka Ci zostaje (o ile w ogóle zostaje). Na jego podstawie możesz też zauważyć, na czym można zaoszczędzić, jak również oszacować, na jakie miesięczne raty jesteś sobie w stanie pozwolić. Pamiętaj, aby zawsze zostawić sobie „margines bezpieczeństwa” – stać Cię na spłacanie rat w wysokości 700 zł? Ustal je na poziomie 500 zł i co miesiąc rób nadpłatę kredytu w wysokości 200 zł.

Oczywiście są sytuacje, w których system ten się nie sprawdzi, bo życie za bardzo pokomplikuje sprawy. W takiej sytuacji pozostaje próba negocjacji.

Negocjuj warunki spłaty pożyczki

Nie możesz spłacić raty kredytu w terminie? Od razu skontaktuj się z pożyczkodawcą w celu wypracowania działania satysfakcjonującego obie strony. Nie siedź cicho z nadzieją, że może ktoś nie zauważy braku wpływu środków. Nie czekaj na telefony i monity (za które przyjdzie Ci dodatkowo zapłacić). Z reguły wiele spraw można załatwić bez użycia drastycznych środków typu komornik.

Poza przyznaniem się do winy, negocjuj obniżenie miesięcznej raty do takiej kwoty, którą będziesz w stanie spłacać.

spirala długu - jak uniknąć?

Najważniejsze to przyznać się do porażki i bez niepotrzebnych emocji poszukać rozwiązania. Czasem wzięcie kolejnej pożyczki jest nieuniknione, ale i z tej sytuacji można wyjść z twarzą. Przede wszystkim priorytetem jest spłata ciążących na Tobie zobowiązań, zatem od tego zaczynasz zarządzanie wynagrodzeniem, które właśnie wpłynęło na konto. Dla dobra sprawy trzeba nieraz zrezygnować ze wszystkich przyjemności, by nie zrobić sobie większych nieprzyjemności. Poza oszczędzaniem na spłatę długu warto poszukać dodatkowego źródła dochodów – na przykład zapytać o możliwość wzięcia nadgodzin lub zajęcie się zupełnie czymś innym – na przykład dawaniem korepetycji, opieką nad dzieckiem, czy też sprzedażą niepotrzebnych rzeczy, których od lat nikt w Twoim domu już nie potrzebuje.

Konsolidacja zobowiązań

Pomocne może być także wzięcie kredytu konsolidacyjnego – łączącego wszystkie Twoje kredyty w jedną niższą ratę. Jak to możliwe, że bierzesz kolejny kredyt i płacisz mniej? Otóż rata ulega zmniejszeniu, abyś mógł ją dźwignąć, za to zostaje wydłużony okres przeznaczony na jego spłatę. W końcowym efekcie zapłacisz więcej, ale masz możliwość comiesięcznego spłacania rat i spirala długów się nie nakręca.

Pamiętaj, że najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie spirali długów jest przygotowanie sobie odpowiedniego zabezpieczenia w razie katastrofy finansowej – sprawdź, co warto wiedzieć o poduszce finansowej i funduszu awaryjnym.

NIESPODZIEWANE WYDATKI?

MAMY NA TO ROZWIĄZANIE :)

Zobacz jakie

 

INNE FAJNE DLA CIEBIE :)SKORZYSTAŁEŚ? OPOWIEDZ! PLANUJESZ? ZADAJ PYTANIE!


Wykorzystujemy pliki cookies SPRAWDŹ JAK