Jak dobrze wydać
nieduże pieniądze
Jak zrezygnować z pożyczki

Jak zrezygnować z pożyczki

powrót do listy > Pożyczki DOBRE RADY 07.08.2017
   

WYŚLIJ NA MAILA

aby nie umknęło ;)

Wyślij link

Wziąłeś pożyczkę, a tymczasem okazało się, że podołałeś wyzwaniu finansowemu bez konieczności pożyczania pieniędzy? A może znalazłeś lepszą ofertę w innej firmie oferującej pożyczki? Sprawdź, kiedy możesz odstąpić od umowy pożyczki i jakie wiążą się z taką rezygnacją konsekwencje.

Masz 14 dni na odstąpienie od umowy

Niezależnie od tego, czy podpisałeś umowę w lokalu firmy pożyczkowej, w domu, czy też wziąłeś pożyczkę online, zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim, masz 14 dni na odstąpienie od umowy od dnia jej zawarcia. Prawo to dotyczy nie tylko produktów bankowych, ale też produktów oferowanych przez firmy  sektora pozabankowego. Z tego prawa możesz skorzystać niezależnie od powodu, z jakiego zmieniłeś zdanie. Nie ma więc znaczenia, czy znalazłeś lepszą ofertę, czy też pożyczone pieniądze okazały się zbędne. I nie masz obowiązku informowania pożyczkodawcy o przyczynie zmiany decyzji.

Jak napisać odstąpienie od umowy pożyczki

Formularz odstąpienia od umowy pożyczki powinien być dołączony do Twojej umowy. Jeśli tak nie jest, nie wpadaj w panikę. Sprawdź, czy nie jest dostępny na przykład na stronie internetowej firmy, w której pożyczyłeś pieniądze lub w placówce. Jeśli nie, możesz własnoręcznie takie odstąpienie od umowy pożyczki napisać. Pamiętaj jednak, że musi ono zawierać odpowiednią treść i dane:

- Odpowiedni nagłówek, np. „Odstąpienie od umowy pożyczki” lub „Formularz odstąpienia od umowy pożyczki”

- Dane pożyczkodawcy, czyli firmy, w której pożyczyłeś pieniądze (włącznie z adresem)

- Dane pożyczkobiorcy, czyli Twoje (jeżeli umowa była podpisana na małżeństwo, musisz wpisać dane zarówno Twoje, jak i współmałżonka)

- Data zawarcia umowy, numer umowy, kwotę pożyczki, wysokość opłat dodatkowych, datę wpłynięcia pieniędzy na konto

- Formułę: „Zgodnie z Rozdziałem 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 126, poz. 715) oraz pkt. 7 Umowy Pożyczki niniejszym informuję o moim odstąpieniu od przedmiotowej Umowy Pożyczki nr”

- Podpis pożyczkobiorcy (lub pożyczkobiorców, gdy np. podpisywałeś umowę razem ze swoją drugą połową)

Gdzie złożyć dokument odstąpienia od umowy pożyczki

Wypełniony i podpisany wniosek najlepiej złożyć osobiście w placówce firmy – choćby z tego względu, żeby nie było wątpliwości co do daty jego złożenia. Wysyłając formularz pocztą najlepiej skorzystać z opcji listu poleconego priorytetowego i zachować dowód jego nadania (warto też wybrać opcję z potwierdzeniem odbioru). Składając wniosek osobiście w placówce poproś o potwierdzenie przyjęcia takiego wniosku.

Jeśli wysyłasz pismo pocztą, liczyć się będzie data nadania listu (data stempla pocztowego), a nie data jego dostarczenia do firmy.

Zwrot pożyczonych pieniędzy

Rezygnując z pożyczki jesteś zobowiązany do zwrócenia pieniędzy w ciągu 30 dni od momentu odstąpienia od umowy pożyczki (czyli od dnia, w którym złożysz formularz odstąpienia w placówce firmy lub wyślesz list).

Rezygnacja z umowy nie jest związana z żadnymi dodatkowymi konsekwencjami finansowymi, aczkolwiek pożyczkodawca z pewnością zażąda zapłaty odsetek za okres, w którym pożyczone pieniądze pozostawały w Twoich rękach. Dlatego też najlepiej zwrócić je jak najszybciej.

Aby mieć pewność co do zwrócenia całej kwoty (pożyczonych pieniędzy i naliczonych odsetek), poproś o przygotowanie dla Ciebie takiego wyliczenia w placówce firmy. Warto też poprosić o wystawienie zaświadczenia o uregulowaniu wszelkich należności i zobowiązań wobec pożyczkodawcy.

Jeśli nie zwrócisz pieniędzy w określonym czasie, odstąpienie od umowy pożyczki nie będzie ważne – wówczas będziesz musiał ją spłacać na zasadach opisanych w umowie.

Czy można zrezygnować z pożyczki po ustawowym terminie 14 dni?

Kiedy minie 14 dni od podpisania przez Ciebie umowy pożyczki, ewentualną rezygnację z pożyczki regulują zapisy w tej umowie. Zazwyczaj jednak nie ma możliwości odstąpienia od umowy po ustawowo określonym terminie. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem dokładne rozważenie konieczności wzięcia pożyczki przed podpisaniem umowy, ewentualnie rozejrzenie się za inną atrakcyjną ofertą zaraz po opadnięciu pierwszych emocji – może uda Ci się znaleźć lepszą? Pamiętaj jednak, by dokładnie zapoznać się z warunkami nowej oferty, by nie okazało się, że korzyści były tylko pozorne. Dla swojego bezpieczeństwa wybierz firmę, która funkcjonuje na rynku już jakiś czas i ma pozytywne opinie wśród swoich Klientów.

Zobacz, gdzie najlepiej wziąć pożyczkę >

SZUKASZ SPRAWDZONEJ POŻYCZKI?

JUŻ NIE MUSISZ :)

Zobacz dlaczego

 

INNE FAJNE DLA CIEBIE :)SKORZYSTAŁEŚ? OPOWIEDZ! PLANUJESZ? ZADAJ PYTANIE!


Wykorzystujemy pliki cookies SPRAWDŹ JAK