Jak dobrze wydać
nieduże pieniądze
Pożyczki międzysąsiedzkie i rodzinne

Pożyczki międzysąsiedzkie i rodzinne

powrót do listy > Pożyczki DOBRE RADY 30.07.2017
   

WYŚLIJ NA MAILA

aby nie umknęło ;)

Wyślij link

Kiedy potrzebujesz na szybko pieniędzy, a nie możesz liczyć na pożyczkę z banku, wpada do głowy pomysł pożyczenia pieniędzy od sąsiada, przyjaciela lub od kogoś z rodziny. Skoro żyjecie w zgodzie, często dzieląc ze sobą lepsze i gorsze momenty, dlaczego nie liczyć na to, że najbliżsi wesprą Cię także i w takiej potrzebie?

Jak dobrze mieć sąsiada

Zazwyczaj z pożyczeniem pieniędzy od przyjaciela czy też członka rodziny nie ma problemu, o ile oczywiście akurat dysponują oni wolnymi środkami i mają ochotę na jakiś czas udostępnić je Tobie. Trudności mogą się pojawić jednak w zupełnie innym momencie, na przykład przy spłacie w pożyczki.

Niekoniecznie problem może leżeć po Twojej stronie. Ale i tak może się zdarzyć, że na przykład mimo Twoich najszczerszych chęci nie zgromadzisz na czas określonej sumy pieniędzy. Wówczas łączące Was zażyłe stosunki mogą ulec znacznemu oziębieniu. Czy jesteś w stanie wziąć na swoje barki takie ryzyko?

Pożyczka w banku lub innej instytucji finansowej nie wiąże się z takim ryzykiem. Nikt z pracowników takiej firmy nie będzie żywić do Ciebie osobistej urazy w sytuacji, kiedy nie będziesz mógł wywiązać się ze swoich zobowiązań. W momencie trudności najlepiej samemu skontaktować się z firmą, która pożyczki Ci udzieliła - gdy wykażesz dobre chęci, prawdopodobnie nie będzie żadnych przeszkód, by Twoją sprawę załatwić w ugodowy sposób.

Z rodziną czy sąsiadem sprawy mogą się potoczyć w zupełnie nieprzewidzianym kierunku. Taki pożyczkobiorca może nie mieć ochoty na jakąkolwiek ugodę, na przykład na odsunięcie w czasie spłaty pożyczki (albo też zażądać natychmiastowej spłaty pożyczki we wcześniejszym terminie nie wstępnie ustaliliście - na przykład ze względu na niespodziewane wydatki, związane choćby z leczeniem czy nieplanowaną naprawą samochodu). W takich sytuacjach masz zapewnione negatywne emocje w podwójnej dawce. Nawet gdy już spłacisz swój dług, wspomnienie o nim  (jak i obopólna niechęć) może pozostać na długie lata.

Pewnym zabezpieczeniem przed takimi sytuacjami jest spisanie umowy o pożyczkę. Powinieneś w niej dokładnie określić:

1. dane osobowe pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy (imię, nazwisko, datę urodzenia, adres zameldowania, numer PESEL i numer ewidencyjny dokumentu tożsamości każdej ze stron) – warto również pamiętać o dodaniu odpowiednich określeń (zwany/zwana dalej „pożyczkobiorcą” i zwany/zwana dalej „pożyczkodawcą”)

2. kwotę pożyczki – najlepiej w formie słownej i cyfrowej

3. datę i miejsce udzielenia pożyczki, a także formę – np. gotówka lub przelew – pamiętaj, że najlepiej na wszystko mieć dowód – także na to, że pożyczka rzeczywiście została Ci udzielona

4. warunki zwrotu pożyczki:

- jaką kwotę masz oddać - zwrot może nastąpić z odsetkami lub bez odsetek – ustal szczegóły przed pożyczeniem pieniędzy, a w umowie dokładnie zapisz, jaką kwotę masz zwrócić lub jakie obowiązują Cię odsetki (nie mogą być wyższe niż ustawowe)

- kiedy masz spłacić pożyczkę – i czy zrobić to w pełnej kwocie czy też w ratach  – jeśli nie wyznaczysz w umowie terminu spłaty pożyczki, będziesz mieć na spłatę całej kwoty  6 tygodni od momentu, gdy osoba, która pożyczyła Ci pieniądze, upomni się o ich zwrot (wypowie Ci umowę o pożyczkę)

- kiedy masz zapłacić odsetki – jeśli nie będzie zapisu w umowie, odsetki powinny być płatne co roku (po upływie roku od podpisania umowy), a gdy termin spłaty pożyczki jest krótszy niż rok –  równocześnie ze zwrotem pożyczki.

- formę, w jakiej ma nastąpić zwrot pożyczki – najlepiej przelewem lub przekazem pocztowym, abyś miał dowód na wywiązanie się ze swoich zobowiązań.

Umowa powinna zostać napisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach i podpisana przez obie strony.

Tak naprawdę spisanie umowy nie zabezpieczy Cię przed kłótnią międzysąsiedzką, bo gdy sąsiad będzie potrzebował pieniędzy wcześniej, nie poprawi mu humoru zapis w umowie. Jednak umowa może być ważnym dokumentem, na wypadek gdyby sprawy potoczyły się tak źle, że mielibyście się spotkać w sądzie.

Pamiętaj, że spisanie umowy nie jest obowiązkowe - o ile pożyczasz nie więcej niż 500 zł. Ale stanowi dla Ciebie pewnego rodzaju zabezpieczenie. Jeśli pożyczasz więcej niż 500 zł, zgodnie z prawem powinieneś taką umowę sporządzić.

Od przyjaciela czy od rodziny

Z prawnego punktu widzenia korzystniej będzie dla Ciebie zapożyczenie się u najbliższych członków rodziny - wtedy jest szansa, że unikniesz konieczności odprowadzenia podatku.

Nie zapłacisz podatku, gdy pożyczasz od najbliższej rodziny:

- nie częściej niż raz na 5 lat

- nie więcej niż 9637 zł

Nie zapłacisz podatku, gdy pożyczasz od dalszej rodziny (np. cioci czy wujka):

- nie więcej niż 5 000 zł w ciągu 3 lat kalendarzowych – możesz też pożyczyć pieniądze od kilku osób, wówczas suma takich pożyczek nie może przekroczyć 25 tys. zł).

Pożyczka od sąsiada lub przyjaciela musi być opodatkowana - podatek wynosi 2% od pożyczonej sumy i musi go uiścić pożyczkobiorca. Jeśli go nie zapłacisz, musisz liczyć się z ryzykiem zapłacenia kary grzywny i zaległego podatku w wysokości już nie 2% a 20.

Jeśli uważasz, że pożyczka międzysąsiedzka lub w rodzinie nie jest dla Ciebie, rozważ pożyczkę w firmie specjalizującej się w pożyczkach pozabankowych. Zazwyczaj w takiej firmie o wiele łatwiej uzyskać pozytywną decyzję, niż w bankach, jak również proces Twojej weryfikacji trwa szybciej. Musisz się jednak liczyć z większymi opłatami czy oprocentowaniem - to cena jaką musisz zapłacić za ryzyko podejmowane przez takie firmy.

Zawsze dobrze przemyśl, czy rzeczywiście musisz pożyczać pieniądze. Nie traktuj pożyczek jako dodatkowego źródła pieniędzy i sposobu na codziennie rozwiązywanie problemów z niewystarczającą ilością pieniędzy.

Wybierz też najlepszą opcję pożyczki dla siebie -> Jak pożyczać, to gdzie?

Źródło:
www.polskieradio.pl, zaradnyfinansowo.pl, prawimy.pl, www.umowycywilnoprawne.pl

POTRZEBUJESZ SPRAWDZONEJ POŻYCZKI?

MAMY TAKĄ!

Zobacz jaką

 

INNE FAJNE DLA CIEBIE :)SKORZYSTAŁEŚ? OPOWIEDZ! PLANUJESZ? ZADAJ PYTANIE!


Wykorzystujemy pliki cookies SPRAWDŹ JAK