Jak dobrze wydać
nieduże pieniądze
Konto oszczędnościowe - warto mieć?

Konto oszczędnościowe - warto mieć?

powrót do listy > Finanse Oszczędzanie DOBRE RADY 06.07.2017
   

WYŚLIJ NA MAILA

aby nie umknęło ;)

Wyślij link

Postanowiłeś wreszcie poważnie podejść do tematu oszczędzania? Przemyśl, czy gromadzenie nadwyżek finansowych na koncie osobistym ma sens. Może jest dla nich lepsze miejsce – takie, gdzie nie będą tylko leżeć odłogiem, a jednocześnie w razie konieczności – nadal będą do wzięcia.

Na koncie, jak w skarpecie
Większość dostępnych dziś kont osobistych to rachunki nieoprocentowane. Twoje prawdopodobnie też takie jest. Jego przydatność oczywiście jest niekwestionowana – na Twój rachunek wpływa co miesiąc wynagrodzenie i być może inne świadczenia, za jego pomocą szybko opłacasz rachunki, a używając karty do niego wydanej, dokonujesz przeróżnych transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Ale w kwestii gromadzenia oszczędności nie różni się niczym od skarpety. Możesz odkładać je równie dobrze właśnie tam.

A dlaczego to zły pomysł? Właśnie przez powszechny brak oprocentowania kont osobistych. Pieniądze na takim koncie tracą na swojej wartości z powodu inflacji.

A właściwie dlaczego odkładasz pieniądze na koncie osobistym?
- Nadwyżki finansowe, a co za tym idzie - oszczędności są niezbyt wielkie – czy zatem jest sens cokolwiek z nimi robić?
- Nie chcesz zamrażać oszczędności na przykład na lokacie – przecież nigdy nie wiadomo, czy nie trzeba będzie nagle z nich skorzystać – a przedterminowe zerwanie lokaty najczęściej wiąże się z negatywnymi konsekwencjami
- Na koncie są dostępne w każdym momencie – w razie potrzeby możesz po prostu uszczknąć co nieco (i od czasu do czasu tak faktycznie robisz)

Jeżeli właśnie z tych powodów trzymasz oszczędności na koncie osobistym (lub w skarbonce/skarpecie), przemyśl otwarcie konta oszczędnościowego.

Czym jest konto oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe to osobny rachunek w banku, na którym możesz gromadzić i pomnażać swoje oszczędności. W skrócie można powiedzieć, że łączy w sobie cechy konta osobistego i lokaty:
- Nie musisz określać konkretnej kwoty, ani też dokonywać minimalnej wpłaty – Ty decydujesz o tym, ile chcesz oszczędzać
- Wpłacasz i wypłacasz oszczędności, kiedy tylko chcesz – nie tracąc odsetek – pamiętaj jednak, że bezpłatnie możesz wypłacić pieniądze zazwyczaj tylko raz w miesiącu – za każdą kolejną pobierana jest opłata – ma to swoje dobre strony – zniechęca do podbierania oszczędności
- Twoje oszczędności nie leżą odłogiem, a zarabiają na Twój zysk – konta oszczędnościowe są oprocentowane, więc żadna złotówka nie leży na nich bezczynnie.

Ile możesz zarobić na koncie oszczędnościowym?
Oprocentowanie kont oszczędnościowych zależy od stóp procentowych NBP. Jest zatem zmienne. Zależy także od ilości środków finansowych, jakie na nim posiadasz. W tym momencie może sięgać nawet 3,5% w skali roku w okresie promocyjnym. Zyski, jakie może generować konto osobiste, są więc porównywalne do tych, jakie można uzyskać z lokat.

Oczywiście tak jak wiele banków, tak wiele kont oszczędnościowych – zanim otworzysz takie konto, zrób rzetelne rozeznanie – możesz też skorzystać z regularnie opracowywanych rankingów, które znajdziesz w internecie.

Czy możesz otworzyć rachunek oszczędnościowy w banku, w którym nie masz konta osobistego?
To zależy od konkretnego banku. Czasem, aby zachęcić Cię do otwarcia obu rachunków, bank oferuje korzystniejsze warunki tym, którzy jednocześnie otworzą ROR. Zdarza się, że z takich samych warunków mogą korzystać wszyscy, nie tylko obecni klienci. A są i takie sytuacje, w których założenie konta oszczędnościowego możliwe jest tylko dla posiadaczy RORu w tym banku.

Przy podejmowaniu decyzji o otwarciu konta oszczędnościowego, z którym wiąże się konieczność otwarcia RORu – dokładnie rozważ zalety i wady tego drugiego – może się okazać, że w przeciwieństwie do Twojego obecnego RORu, jego prowadzenie wiąże się z opłatami – wszystko powinieneś dokładnie skalkulować.

Rozpoczynając oszczędzanie pamiętaj, że nawet kilka złotych miesięcznie to już kilkadziesiąt w ciągu roku – to tak, jakbyś na przykład nie musiał płacić kilku rachunków! Poza tym, gromadząc środki na koncie oszczędnościowym, masz lekko ograniczony dostęp do nich – dzięki temu z wypłat będziesz korzystał rozważniej – a to pozwoli Ci odłożyć więcej.

NIE MASZ CZASU CZEKAĆ AŻ NA KONCIE UROSNĄ OSZCZĘDNOŚCI?

SPRÓBUJ INNEGO SPOSOBU

Zobacz jakiego

 

INNE FAJNE DLA CIEBIE :)SKORZYSTAŁEŚ? OPOWIEDZ! PLANUJESZ? ZADAJ PYTANIE!


Wykorzystujemy pliki cookies SPRAWDŹ JAK