Jak dobrze wydać
nieduże pieniądze
Karta kredytowa - jak wpływa na finanse?

Karta kredytowa - jak wpływa na finanse?

powrót do listy > Finanse DOBRE RADY 28.06.2017
   

WYŚLIJ NA MAILA

aby nie umknęło ;)

Wyślij link

Karta kredytowa dla każdego! Tak przynajmniej wynika z haseł, jakie możemy zobaczyć na internetowych bannerach i witrynach banków czy też usłyszeć w reklamach. Ale czy aby na pewno? I wcale nie rozchodzi się o to, czy kartę kredytową każdy może dostać, ale przede wszystkim o to, czy każdy powinien ją mieć. Bo karta ta może mieć wielki wpływ na Twoje finanse, niekoniecznie dobry.

Dostać każdy może
Praktycznie każdy może dostać kartę kredytową, choć niektóre banki wcale nimi nie szastają. A kiedy już masz swoją kartę, z przyjemnością docenisz jej zalety, takie jak:
- Bezpieczeństwo – bo nie musisz nosić przy sobie gotówki, a kartę masz zabezpieczoną kodem PIN
- Wygoda – możesz dokonać zakupu jeszcze zanim zdobędziesz środki, z których będziesz mógł ten zakup sfinansować
- Długi okres bezodsetkowy – to zazwyczaj ponad pięćdziesiąt dni, w czasie których nie ponosisz żadnych kosztów związanych z zaciągnięciem przez siebie kredytu.

To ja mam kredyt?
Oczywiście, karta kredytowa to nic innego jak forma kredytu. Środki na karcie kredytowej są własnością banku, a nie Twoją. Oczywiście dobrze zdajesz sobie z tego sprawę przy podpisywaniu umowy, ale z czasem może się jednak pojawić tendencja traktowania tych pieniędzy jak własne.

To nie są Twoje pieniądz, więc szanuj je podwójnie - musisz o tym pamiętać, bo lekkomyślne korzystanie z karty kredytowej może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Kredyt za darmo, ale do czasu
Kiedy płacisz kartą kredytową ze świadomością, że masz prawie dwa miesiące na spłacenie długu, nim bank zacznie naliczać Ci odsetki, możesz szybko stracić kontrolę nad wydatkami. Dlaczego? Bo w ciągu dwóch miesięcy może narosnąć taki dług, którego nie spłacisz wykorzystując tylko jedno miesięczne wynagrodzenie. Co się wtedy dzieje? Bank zaciera ręce, bo do jego skarbca węższą lub szerszą stróżką płyną Twoje pieniądze. Wysokie oprocentowanie, którym przez prawie dwa miesiące nie musiałeś się przejmować, zaczyna być bijącym po kieszeni faktem.

…i nie zawsze za darmo
Jeśli jednak spłacasz swój dług na karcie co miesiąc, jesteś bezpieczny. Chociaż nie zawsze. Musisz bowiem wiedzieć, że okres bezodsetkowy nie obowiązuje przy wypłacie gotówki – odsetki naliczane są od razu, a dodatkowo za wypłatę pieniędzy pobierana jest niemała prowizja – najczęściej jest to 3-5% wysokości wypłaconej kwoty (często też prowizja nie może być mniejsza niż 10 zł). Stąd też jedynym dobrym sposobem korzystania z karty kredytowej jest dokonywanie transakcji bezgotówkowych.

Pamiętaj też, że banki pobierają prowizję od wydania czy też wznowienia karty, choć często można skorzystać z możliwości anulowania lub obniżenia prowizji, w momencie gdy spełnimy określone przez bank warunki – na przykład w ciągu miesiąca dokonamy odpowiednią ilość płatności kartą. W takich sytuacjach nie pozostaje nam nic innego, jak płacić, by nie płacić :)

Czy w takim razie karta kredytowa jest dla Ciebie?
Odpowiedz sobie na kilka pytań, by sprawdzić, czy będziesz miał z karty kredytowej więcej pożytku, czy też może więcej kłopotu:
- Masz wrażenie, że nie do końca panujesz nad swoimi wydatkami?
- Wpływy na Twoje konto są dość nieregularne?
- Czy zazwyczaj wydajesz dokładnie tyle, ile zarobisz (a nawet więcej)?
- Często brakuje Ci gotówki?

Jeśli chociaż na dwa pytania odpowiedziałeś twierdząco, zanim złożysz wniosek o kartę kredytową, przemyśl decyzję dwa razy.

Jeśli tego nie zrobisz, może Ci grozić spirala długów, a przecież chcesz tego uniknąć.

Ale decyzja należy do Ciebie. Najważniejsze, żebyś zapamiętał, że:
- Dług na karcie kredytowej najlepiej spłacaj co miesiąc
- Nie używaj karty kredytowej do wypłat gotówki
- Skorzystaj z opcji automatycznej spłaty karty kredytowej – jeśli zaznaczysz, że 100% Twojego zadłużenia ma być regularnie spłacane, nie będziesz musiał zaprzątać sobie głowy żadnymi terminami – jedyne, o czym musisz pamiętać, to zapewnienie odpowiednich środków na swoim koncie.

Pamiętaj, że posiadanie karty kredytowej jest równoznaczne z posiadaniem kredytu. Nawet jeśli w chwili obecnej nie masz zadłużenia na karcie, gdybyś starał się o kredyt - Twoja zdolność kredytowa zostanie pomniejszona o przyznany Ci limit. Jak również Twoja historia kredytowa zapisywana jest w Biurze Informacji Kredytowej. Warto, żeby była pozytywna.

NIE MASZ KARTY KREDYTOWEJ, A POTRZEBUJESZ GOTÓWKI?

POZNAJ NASZ SPOSÓB :)

Zobacz teraz

 

INNE FAJNE DLA CIEBIE :)SKORZYSTAŁEŚ? OPOWIEDZ! PLANUJESZ? ZADAJ PYTANIE!


Wykorzystujemy pliki cookies SPRAWDŹ JAK