Jak dobrze wydać
nieduże pieniądze
Jak poprosić o pożyczkę

Jak poprosić o podwyżkę

powrót do listy > Finanse DOBRE RADY 17.10.2017
   

WYŚLIJ NA MAILA

aby nie umknęło ;)

Wyślij link

Kiedy zarabiasz za mało (czyli właśnie w tym momencie), dobrym sposobem na poprawę kondycji finansowej jest zwiększenie dotychczasowego wynagrodzenia. Dobrym sposobem są nadgodziny czy też dodatkowe zlecenia. Domowe finanse, jak i Twój humor, z pewnością poprawiłaby także podwyżka. Ale problem w tym, że często nie do końca wiadomo, jak ją uzyskać.

Podwyżka ucieszyłaby każdego, ale prawie nikt nie umie się o nią ubiegać. Zazwyczaj brakuje pracownikom śmiałości, a przede wszystkim argumentów. Tzn. argumenty z pewnością się znajdą, ale nie wszyscy wiedzą, gdzie ich szukać.

Na litość

Utrata pracy przez żonę, konieczność spłacania kredytu i tym podobne argumenty odpadają. Branie szefa na litość to jedna z najgorszych opcji. Choć oczywiście Twój szef też jest człowiekiem, podwyżkę powinieneś dostać nie dlatego, że brakuje Ci pieniędzy, a dlatego, że na nią zasłużyłeś. Dostaje się ją bowiem ze względu na zasługi, a nie potrzeby.

Jeśli chcesz prosić o podwyżkę, zaopatrz się w inne argumenty, niż na przykład liczba dzieci.

Argumenty przemawiające za podwyżką

Zastanów się, z jakiego powodu szef powinien dać Ci podwyżkę. Brałeś udział w projektach, które zakończyły się sukcesem? Dzięki Twojemu zaangażowaniu wzrosły zyski firmy? Podniosłeś swoje kwalifikacje zawodowe, co przekłada się na zwiększenie Twojej wydajności? Takie argumenty z pewnością przemawiają na Twoją korzyść. Jeśli na końcu dodasz, że zamierzasz z uzyskanych pieniędzy sfinansować kolejne kursy czy szkolenia z zakresu doskonalenia zawodowego, podwyżka może być w zasięgu Twojej ręki. Pod warunkiem, że na rozmowę wybierzesz odpowiedni moment.

Wybierz odpowiedni moment

O podwyżkę dobrze jest się ubiegać w momencie, gdy sytuacja finansowa firmy jest dobra lub bardzo dobra. Wówczas szef nie tylko będzie miał więcej humoru, ale też pieniędzy, których częścią być może podzieli się z Tobą. Nie dopadaj szefa na korytarzu i to na dodatek w chwili, gdy spieszy się na ważne spotkanie. Umów się na spotkanie, zaznaczając, że zależy Ci na tym, aby nie odbyło się w pośpiechu. Bo jest on złym doradcą także dla Twojego przełożonego.

Jak się przygotować do rozmowy o podwyżkę

Nie ma się co oszukiwać – do rozmowy o podwyżce musisz się rzetelnie przygotować. Jeśli zabraknie Ci argumentów, nie powiesz przecież, że do rozmowy wrócicie później. Musisz dokładnie wiedzieć, dlaczego na podwyżkę zasłużyłeś, jak i zastanowić się, jaka kwota będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Wiadomo, że im więcej, tym lepiej - ale staraj się nie przedobrzyć, a jednocześnie zostaw sobie margines do negocjacji. Jeśli uda Ci się uzyskać podwyżkę w wysokości 10% swojego obecnego wynagrodzenia, to będzie pełny sukces.

Prośba o podwyżkę krok po kroku

A co, jeżeli się nie uda

Może się zdarzyć, że podwyżki nie dostaniesz. Dokładnie wysłuchaj argumentów swojego szefa – może faktycznie w tym momencie firmy nie stać na podniesienie nawet jednemu pracownikowi wynagrodzenia? Nie trać wiary w siebie, spróbuj jeszcze w czasie tego feralnego spotkania ustalić termin następnego. Szef chce się z Tobą spotkać za miesiąc? To też dobrze. Wykorzystaj odpowiednio ten czas, a być może przybędzie Ci argumentów. Oczekując na kolejne spotkanie, może zastanowisz się, jak zwiększyć swoje dochody w inny sposób – sprawdź 7 sposobów na wyższe zarobki.

Na rozmowie, choćby zmierzała w innym niż byś sobie życzył kierunku, staraj się być opanowanym, a już na pewno nie obrażaj się, czy też nie odgrażaj odejściem z firmy do konkurencji. Bo co, jeśli szef potraktuje Twoje pogróżki serio i zacznie szukać na Twoje miejsce nowego pracownika? 

Nowa praca

A może właśnie zmiana pracy nie jest wcale taką złą opcją? Zanim zaczniesz ubiegać się o podwyżkę, sprawdź, jakie wynagrodzenie oferowane jest w innych firmach dla osób zajmujących podobne jak Ty stanowiska. Może gdy któraś z rzędu prośba o podwyżkę nie przyniesie skutku, warto rozejrzeć się za nową pracą?

Źródło: natemat.pl

NIE MOŻESZ SIĘ DOCZEKAĆ OBIECANEJ PODWYŻKI?

 SKRÓĆ CZAS OCZEKIWANIA :)

Zobacz jak

 

INNE FAJNE DLA CIEBIE :)SKORZYSTAŁEŚ? OPOWIEDZ! PLANUJESZ? ZADAJ PYTANIE!


Wykorzystujemy pliki cookies SPRAWDŹ JAK