Jak dobrze wydać
nieduże pieniądze
Jak poprawić zdolność kredytową?

Jak poprawić zdolność kredytową

powrót do listy > Pożyczki Finanse DOBRE RADY 22.01.2018
   

WYŚLIJ NA MAILA

aby nie umknęło ;)

Wyślij link

Według prawa bankowego zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. To jeden z najważniejszych elementów układanki, która może, ale nie musi, ułożyć się po Twojej myśli. Jeśli nie masz odpowiedniej zdolności kredytowej, bank może nie przyznać Ci kredytu z uwagi na fakt, że zwyczajnie możesz w przyszłości nie dźwignąć tematu.

Twoja zdolność kredytowa jest ważną informacją nie tylko dla pożyczkodawcy, ale i dla Ciebie. Przecież komu, jak nie Tobie, powinno najbardziej zależeć na tym, by mieć pewność, że nie będziesz miał problemów ze spłatą kredytu? Zwróć uwagę, że zdolność kredytowa nie jest równa Twoim miesięcznym zarobkom, a wartości zarobków pomniejszonej o wszelkie ciążące na Tobie zobowiązania finansowe, zarówno te związane ze stałymi wydatkami, jak i spłatą przeróżnych rat i kredytów. Mówiąc prościej – to wolne środki, którymi dysponujesz co miesiąc.

Zdarzyć się może, że zdolność kredytowa nie do końca odzwierciedla Twoje faktyczne możliwości spłacania kredytu. Dzieje się tak na przykład, kiedy masz różne źródła dochodu, ale bank czy inna instytucja bierze pod uwagę tylko te uzyskiwane z tytułu umowy o pracę. W takich sytuacjach dobrze jest poprawić swoją zdolność kredytową.

Zarobki

Idealnie by było, gdybyś z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony zarabiał krocie. Taka sytuacja jest idealna, ale co, jeśli w Twoim przypadku główne dochody dokumentuje umowa o dzieło? Choć wiadomo, że stałą pracę można stracić z dnia na dzień, jednak umowa o pracę świadczy o Twojej stabilności finansowej lepiej, niż inne umowy cywilno-prawne. Aby inne źródła dochodów wywarły na potencjalnym pożyczkodawcy wrażenie, zaopatrz się w zeznanie podatkowe. I trzymaj kciuki, by wystarczyło.

Zobowiązania finansowe

Kredyty, pożyczki, zakupy na raty i wszelkie inne zobowiązania finansowe pogarszają Twoją zdolność kredytową. Również posiadanie karty kredytowej czy limit w koncie osobistym obniża Twoje możliwości spłacania potencjalnych rat kredytu – choćbyś nawet nie korzystał z owej karty czy limitu, jaki jest przypisany do Twojego konta, to kredyt, w którego jesteś posiadaniu. Chcesz poprawić swoją zdolność kredytową? Zlikwiduj tego typu obciążenia.

Czas spłaty kredytu

Im krótszy czas spłaty kredytu, tym mniejsze jego koszty, ale też wyższe raty. A im wyższe raty, tym lepszą zdolnością kredytową będziesz musiał się wykazać. Jeśli pomimo spłat wcześniej zaciągniętych zobowiązań wciąż nie masz zdolności kredytowej, pomyśl o wydłużeniu okresu kredytowania. Przy niższej racie Twoja zdolność kredytowa automatycznie się polepsza.

Współkredytobiorca

Dobrym sposobem na podwyższenie zdolności kredytowej jest współkredytobiorca, czyli osoba, z którą wspólnie zaciągniesz kredyt. Oczywiście, żeby Twoja zdolność wzrosła, osoba ta musi mieć wyższą niż Ty zdolność kredytową. Zanim wskażesz bankowi taką osobę, upewnij się, że możesz na niej polegać w 100% (w wielu wypadkach może być to osoba nawet zupełnie z Tobą niespokrewniona). Pamiętaj, że w momencie podpisania umowy o kredyt zaciągnięte na mocy umowy zobowiązania finansowe będą w równym stopniu ciążyć na Tobie, jak i na Twoim współtowarzyszu.

Pozytywna historia w BIK

Kiedy będziesz się ubiegać o kredyt, możesz być pewien, że bank dobrze prześledzi Twoją historię w BIK.
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to zbiorowa pamięć banków, w której każdy potencjalny kredytobiorca i właściciel kredytu odciska swój ślad. Jeśli rzetelnie wywiązujesz się ze swoich zobowiązań finansowych, na kartach BIKu zapisujesz swoją chwalebną historię. Dłuższe spóźnienia ze spłatami kolejnych rat również odciskają w BIKu swoje piętno. Sam widzisz, że warto jednak zawsze zadbać o to, by spłacać wszelkiego rodzaju raty i inne pożyczki w terminie.

Zwróć także uwagę na to, że brak historii w BIK też jest dla pożyczkodawcy pewnego rodzaju informacją. Zawsze lepiej jest mieć się czym pochwalić, niż żeby o Tobie nikt nic nie wiedział. Czasem warto wziąć wcześniej zwykłą pożyczkę choćby po to, by pozostawić po sobie nawet drobny, ale dobry ślad.

Pamiętaj, że zdolność kredytowa określa Twoje możliwości spłaty kredytu. Czasem subiektywnie może Ci się wydawać, że są większe, ale tak wcale nie musi być. Mierz siły na zamiary, a będziesz miał pewność, że unikniesz problemów finansowych wynikających z faktu podejmowania zbyt wielu zobowiązań finansowych.

Źródło: bik.pl

NIE DOSTAŁEŚ POŻYCZKI?

MAMY NA TO ROZWIĄZANIE :)

Zobacz jakie

 

INNE FAJNE DLA CIEBIE :)SKORZYSTAŁEŚ? OPOWIEDZ! PLANUJESZ? ZADAJ PYTANIE!


Wykorzystujemy pliki cookies SPRAWDŹ JAK