Jak dobrze wydać
nieduże pieniądze
Gdzie pożyczyć pieniądze "na cito"?

Gdzie pożyczyć pieniądze "na cito"?

powrót do listy > Pożyczki Finanse DOBRE RADY 19.11.2017
   

WYŚLIJ NA MAILA

aby nie umknęło ;)

Wyślij link

Gdyby można było przewidzieć niespodziewane sytuacje, życie wcale nie byłoby mniej zaskakujące. Bo przecież to, że prędzej czy później nagle będziesz potrzebował pieniędzy, było do przewidzenia (jak się wydaje więcej, niż się zarabia, to tak się dzieje). Na takie sytuacje można się przygotować tworząc na przykład fundusz awaryjny. Ale w tym momencie jest już za późno. Funduszu awaryjnego nie masz, a potrzebujesz na cito pieniędzy. Skąd je wziąć?

Kiedy znajdujesz się w nagłej finansowej potrzebie, chodzi o niezbyt wielką sumę pieniędzy. Nagle nie kupuje się przecież domu, mieszkania czy też nowego samochodu. Ale kiedy jesteś pod kreską, nawet niewielkie sumy pieniędzy urastają nagle do nieosiągalnego pułapu. I co wtedy?

Po pożyczkę do sąsiada

17% Polaków przechowuje oszczędności w domu, więc jest dość duża szansa, że któryś z Twoich sąsiadów dysponuje gotówką. Ale różnie może być z chęciami jej pożyczenia. Pożyczając pieniądze od sąsiada dobrze jest spisać umowę, tak na wszelki wypadek. Taka umowa zabezpieczy nie tylko jego interesy, ale także Twoje (na przykład gdyby pożyczkodawcy się odmieniło i zażądał od Ciebie natychmiastowej spłaty, a w pierwotnie umówiliście się na zwrot pożyczki za pół roku). Ale taka umowa nie zabezpieczy Cię przed gniewem sąsiada, któremu nagle też będą potrzebne pieniądze. To może lepiej pożyczyć od kogoś z rodziny?

W rodzinie bywa różnie

Pożyczka od członka rodziny może mieć takie same przykre konsekwencje, jak pożyczka międzysąsiedzka. I niekoniecznie wina ma leżeć po Twojej stronie, chociaż i tak się może zdarzyć, że to jednak Ty, pomimo najszczerszych chęci wywiązania się ze swoich zobowiązań, nie będziesz w stanie oddać pożyczonej sumy na czas. Zgrzyt w rodzinie na całe lata? Słaba perspektywa.

Jak się okazuje, pożyczki rodzinne i międzysąsiedzkie obarczone są pewnym ryzykiem natury osobistej. Może w takim razie pożyczyć pieniądze od kogoś, kto w żadnych okolicznościach nie będzie do Ciebie żywił urazy?

Banki i instytucje pozabankowe

Pożyczając pieniądze w banku czy innej firmie oferującej pożyczki, masz pewność, że nie wydarzy się nic, co mogłoby Cię zaskoczyć, a co nie było zapisane w umowie. Jeśli z jakiś powodów nie będziesz mógł spłacić raty pożyczki w terminie, nikt się na Ciebie nie obrazi (i nie będzie się krzywo patrzył przy wigilijnym stole), a nawet - jeśli wykażesz się dobrymi chęciami - zaproponuje satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie na przykład w postaci odroczenia spłaty pożyczki w czasie.

Niezależnie od tego, gdzie pożyczysz pieniądze, zrób to rozsądnie. Dokładnie przelicz, jaka suma pieniędzy jest Ci potrzebna. Rozważ, ile potrzebujesz czasu, by spłacić pożyczkę i jakie kwoty jesteś w stanie miesięcznie na to przeznaczyć – z pewną nadwyżką, bo przecież wszystko może się zdarzyć. Gdyby zdarzyło się to, co najgorsze i nie będziesz mógł spłacać pożyczki, szybko skontaktuj się z pożyczkobiorcą – wówczas na pewno uda się wypracować kompromis satysfakcjonujący obie strony.

Pożyczaj w ostateczności

Pamiętaj, żeby po pożyczkę sięgać wtedy, kiedy nie ma innego satysfakcjonującego wyjścia. Jeśli zakup możesz odłożyć w czasie, zrób to. Jeśli nie, nie zadręczaj się, pożycz pieniądze - byle rozsądnie.

POTRZEBUJESZ PIENIĘDZY NA CITO?

MAMY NA TO SPOSÓB :)

Zobacz jaki

 

INNE FAJNE DLA CIEBIE :)SKORZYSTAŁEŚ? OPOWIEDZ! PLANUJESZ? ZADAJ PYTANIE!


Wykorzystujemy pliki cookies SPRAWDŹ JAK