Jak dobrze wydać
nieduże pieniądze
Dlaczego nie jesteś bogaty?

Dlaczego nie jesteś bogaty?

powrót do listy > Finanse Oszczędzanie DOBRE RADY 11.11.2017
   

WYŚLIJ NA MAILA

aby nie umknęło ;)

Wyślij link

Zarabiasz za mało, wydajesz za dużo, masz mieszkanie na kredyt, minus na karcie kredytowej i zero oszczędności. Bogaty nie jesteś. Biedny też nie, bez przesady. W końcu zdarza Ci się szastać pieniędzmi, nie ma więc opcji, by trafiło na biednego. Ale nie miałbyś nic przeciwko, gdyby Twoja sytuacja finansowa znacznie się poprawiła, prawda?

A co by się musiało zmienić, żebyś poczuł się bogaty? Może tak by się stało, gdybyś podwoił swoje zarobki? Albo potroił? To by było coś! Mógłbyś w zmienić samochód na lepszy, wyjechać na wakacje gdzieś poza Europę, może nawet kupić dom z ogródkiem. Co prawda musiałbyś wziąć większy kredyt, ale skoro byś zarabiał więcej, to w czym problem?

Właśnie w tym, że wraz z zarobkami rosną Twoje wydatki. Nie jesteś w stanie powstrzymać się przed wydaniem wszystkiego. Zresztą nie Ty jeden. Taka jest ludzka natura. Chcieć więcej, niezależnie od ceny, jaką przyjdzie za to zapłacić. To nic innego, jak konsumpcjonizm, czyli konsumpcja ponad miarę (sprawdź, czy grozi Ci konsumpcjonizm).

Trudno jest być bogatym, kiedy wszystko, co się zarobi, prawie natychmiast zostaje wydane. Dlatego nie jesteś i nigdy nie będziesz bogaty. Nie wydarzy się nic, co by sprawiło, że będziesz mógł porzucić pracę i do końca życia nie martwić się o pieniądze (próbuj dalej grać w totolotka, dlaczego nie?). Zabolało? To trzeba nakleić plasterek:

Pomijając „obrzydliwe” bogactwo, kiedy nie trzeba dbać o pieniądze, bo nigdy się nie kończą, niezależnie od tego, ile się ich wydaje, bogatym powinieneś się czuć nie wówczas, kiedy sporo zarabiasz, ale kiedy na koniec miesiąca sporo Ci z zarobionych pieniędzy zostaje. Dlaczego? Bo panujesz nad sytuacją, potrafisz zabezpieczyć swoją przyszłość, pieniądze Tobą nie rządzą – to Ty możesz nimi rządzić. To jest prawdziwe bogactwo.

Zatem wcale nie trzeba mieć grubej bańki na koncie, żeby być bogatym. To dlaczego (jeszcze) nie jesteś bogaty? To oczywiste:

Nie umiesz zarządzać swoimi pieniędzmi – wydajesz za dużo, nie widząc różnicy pomiędzy potrzebami a zachciankami. Pamiętaj, że pieniądze w przeciwieństwie do zachcianek, kiedyś się kończą.

Nie oszczędzasz, bo jak, skoro zawsze na koniec miesiąca wychodzisz na zero i nie masz z czego odłożyć? To odłóż zaraz po wypłacie. Da się.

Masz wrażenie, że nie jesteś w stanie zmienić swojej sytuacji. A tymczasem czasem wystarczy zmienić nawyki. Zacząć oszczędzać tam, gdzie można to zrobić bez wysiłku – na przykład korzystając z bankowych programów automatycznego oszczędzania, oszczędzając wodę, gaz i prąd, zmieniając dostawcę internetu czy operatora telefonicznego. Zamiast brać pożyczkę na nowy telewizor, sfinansować z niej kurs podnoszący Twoje kwalifikacje, dzięki któremu będziesz mógł się ubiegać o awans zawodowy i zarabiać więcej bez konieczności brania nadgodzin czy też szukania dodatkowego zajęcia. Proste?

Zmień myślenie

Jeśli chcesz cokolwiek zmienić, najpierw zmień myślenie. Przestań traktować pieniądze jako swój cel. One są narzędziem do jego osiągania, a nie celem samym w sobie. Jaki jest Twój? Nie, to nie nowy samochód ani zagraniczne wakacje, które są zwykłymi zachciankami - też ważnymi, bo w życiu trzeba mieć przyjemności, ale nigdy nie należy ich stawiać na pierwszym miejscu. Priorytetem jest zaspokajanie nie zachcianek, a potrzeb. Jedną z ważniejszych jest bezpieczeństwo. Także to finansowe.

Aby zapewnić sobie takie bezpieczeństwo, musisz zacząć oszczędzać pieniądze. Żeby robić to dobrze (czyli efektywnie, długofalowo i bez bólu), trzeba umieć planować budżet, czyli ogarnąć swoje finanse. Bez tego wydasz dokładnie tyle, ile zarobisz. I nie odłożysz nic. A jeśli zapanujesz nad swoimi finansami, oszczędzanie okaże się sprawą prostą. A to pierwszy krok na drodze do wzbogacenia się. Od Ciebie zależy, czy go postawisz.

ZASKOCZYŁY CIĘ NIESPODZIEWANE WYDATKI?

JEST NA TO ROZWIĄZANIE :)

Sprawdź jakie

 

INNE FAJNE DLA CIEBIE :)SKORZYSTAŁEŚ? OPOWIEDZ! PLANUJESZ? ZADAJ PYTANIE!


Wykorzystujemy pliki cookies SPRAWDŹ JAK