Jak dobrze wydać
nieduże pieniądze
Czy warto trzymać gotówkę w domu

Czy warto trzymać gotówkę w domu

powrót do listy > Dom Finanse Oszczędzanie DOBRE RADY 15.11.2017
   

WYŚLIJ NA MAILA

aby nie umknęło ;)

Wyślij link

17% Polaków przechowuje swoje oszczędności w domu. To dość wygodny sposób, by zawsze mieć gotówkę pod ręką, tak na wszelki wypadek. Ale czy wszystkie pieniądze przechowywać w skarpecie, czy tylko ich część? Jeśli część, to jaką?

Kasa w zasięgu ręki

Kiedy masz gotówkę pod ręką, łatwiej po nią sięgnąć. Stwarza to poczucie bezpieczeństwa, bo w każdej sytuacji, niezależnie od pory dnia i nocy czy też przerw w dostępie do serwisu transakcyjnego, jesteś przy kasie. Możesz z niej skorzystać nie tylko w przypadku sytuacji awaryjnej, ale i bez szczególnie ważnego powodu. I tu pojawia się dylemat, ruszać te pieniądze czy nie? Jeśli są to oszczędności, nie ruszasz ich, choćby niespodziewanie pojawił się kurier z przesyłką za pobraniem. Myślisz sobie, że jak podbierzesz tylko 100 zł, ten jeden jedyny raz, oszczędności nie ubędzie? Ubędzie. Za każdym razem będzie mniej o tyle, ile zabierzesz.

To skąd wziąć gotówkę w niezbyt poważnych, ale jednak awaryjnych sytuacjach? Najlepiej z drugiej skarpety – do której możesz „wrzucać” na przykład codziennie wszystkie jednozłotówki i dwuzłotowe monety, jakie na koniec dnia zostaną Ci w portfelu. To będzie taki mini fundusz awaryjny, dzięki któremu nie będziesz mieć pretekstu do podbierania pieniędzy z prawdziwych oszczędności.

Co jeszcze zrobić, żeby nie uszczuplać oszczędności gromadzonych w domu?

Przede wszystkim określ swój cel oszczędzania. Jeśli oszczędzasz dla samego faktu oszczędzania, nic Cię nie powstrzyma od niekontrolowanego korzystania z odłożonych pieniędzy. Jasno sprecyzowany cel zamyka drogę do sięgania po oszczędności z byle powodu.

Jak w banku

Rozważ przechowywanie oszczędności w banku – na przykład na koncie oszczędnościowym lub na lokacie. W pewnym stopniu utrudnisz sobie dostęp do swoich pieniędzy.

Zauważ, że zazwyczaj wypłata z konta oszczędnościowego, poza jedną wypłatą środków w miesiącu, jest obarczona prowizją. Być może odechce Ci się podskubywania oszczędności, jeśli dodatkowo będziesz musiał za to zapłacić bankowi.

Czy wszystkie oszczędności przenieść do banku?

Większe oszczędności warto przechowywać poza domem, chociażby ze względu na niebezpieczeństwo kradzieży. Jeśli jednak gotówka w domu daje Ci poczucie bezpieczeństwa, część pieniędzy możesz trzymać w domu. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji nie pracują one na Twój zysk ani nawet nie odpracowują tego, co pożera inflacja.

Jaką część gotówki zostawić w domu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli masz zgromadzone środki w postaci poduszki finansowej (sprawdź, dlaczego warto mieć poduszkę finansową), w ogóle nie ma potrzeby przechowywania tych pieniędzy w domu – z założenia poduszka finansowa stanowi zabezpieczenie na wypadek utraty stałego źródła dochodów – w takiej sytuacji niekoniecznie będziesz potrzebować pieniędzy w formie gotówki. Jeśli jest to z kolei fundusz awaryjny, na którym gromadzisz środki na niespodziewane wydatki związane np. z niespodziewaną awarią pieca grzewczego z domu, warto przynajmniej pewną jego część mieć w domu pod ręką, na przykład w postaci 500-1 000 zł. Więcej raczej nie będzie Ci na cito potrzebne.

Zatem ogólna zasada jest prosta – dużych pieniędzy w domu się nie trzyma. Większe sumy odłożone w banku nawet przy niewielkim oprocentowaniu są w stanie wypracować widoczny zysk – na przykład 25 tysięcy złotych na lokacie z oprocentowaniem 2% w ciągu roku wypracuje 500 zł – to o 500 zł więcej, niż te same pieniądze odłożone w skarpecie. Teraz chyba już nie masz wątpliwości, że choć gotówka w domu zawsze się przyda, poważne pieniądze powinieneś trzymać poza domem.

Źródło: bankier.eu.wroc.pl

ZABRAKŁO PIENIĘDZY NA KONCIE I W SKARPECIE?

MAMY NA TO ROZWIĄZANIE :)

Sprawdź, jakie

 

INNE FAJNE DLA CIEBIE :)SKORZYSTAŁEŚ? OPOWIEDZ! PLANUJESZ? ZADAJ PYTANIE!


Wykorzystujemy pliki cookies SPRAWDŹ JAK