Jak dobrze wydać
nieduże pieniądze
Co to jest budżet domowy i jak go stworzyć

Budżet domowy - co to i jak stworzyć

powrót do listy > Dom Finanse Oszczędzanie DOBRE RADY 14.10.2017
   

WYŚLIJ NA MAILA

aby nie umknęło ;)

Wyślij link

Budżet domowy to nic innego jak zestawienie Twoich przychodów i wydatków w określonym okresie, na przykład miesięcznym lub rocznym. Inaczej rzecz ujmując, to okiełznanie chaosu, jaki w tej chwili panuje w Twoich finansach.

Po co przygotowywać takie zestawienie przychodów i wydatków, skoro dobrze wiesz, że wydajesz wszystko (lub nawet więcej), co zarobisz? Głównie po to, by w niedalekiej przyszłości nauczyć się kontrolować swoje wydatki i umiejętnie zarządzać pieniędzmi.

Przygotowując budżet domowy szybko zorientujesz się, na co wydajesz pieniądze niepotrzebnie, gdzie możesz zaoszczędzić. A stąd już blisko do zapanowania nad domowymi finansami.

Od czego zacząć?

Znajdź trochę wolnego czasu, bo przygotowanie budżetu to nie jest zajęcie na 5 minut. Weź kartkę papieru, otwórz Exela lub skorzystaj z szablonów dostępnych w internecie. Możesz też ściągnąć na swój telefon odpowiednią aplikację, która pomoże Ci w ujarzmieniu domowych wydatków. 

Tworzenie budżetu zacznij od rozpisania swoich przychodów – zapisuj wszystko – stałe wynagrodzenie, ale też pieniądze extra za nadgodziny, pracę dorywczą, 500+.

Następnie zapisuj wszystkie wydatki. Zacznij od tych stałych, takich jak rata kredytu, rachunki. Później pozostałe – najlepiej wydatki podzielić na kilka/kilkanaście kategorii, np. żywność (tu znajdą się wszystkie zakupy spożywcze, ale nie pizza na mieście), kosmetyki, chemia gospodarcza, zdrowie, odzież, zabawki, edukacja, paliwo. To na początek, bo jeśli okaże się, że stworzenie takiego budżetu nie stanowi już dla Ciebie problemu, warto pokusić się o przygotowanie go w bardziej szczegółowej wersji – rozdzielając wydatki nawet na 100 kategorii.

Przy spisywaniu wydatków  sporym ułatwieniem może okazać się historia operacji dokonywanych kartą płatniczą. W niektórych systemach transakcje są automatycznie przypisywane do wyszczególnionych kategorii, co znacznie ułatwi Ci ich spisywanie zwłaszcza gdy nie robisz tego codziennie.

Gdy płacisz gotówką, zachowaj paragony (sprawdź, dlaczego warto wziąć paragon). Raz w tygodniu spisz według nich wszystkie wydatki. Ale nie zapomnij o kosztach, które ponosisz, a nie są udokumentowane paragonem, na przykład gdy robisz zakupy na bazarze albo płacisz za prywatną wizytę lekarską. 

Po co to wszystko?

Przez pierwsze kilka miesięcy (na przykład trzy) w budżecie domowym zapisuj wszystkie przychody i wydatki. Oczywiście na końcu każdego miesiąca nie obejdzie się bez podliczenia, czy wyszedłeś na zero czy może jesteś już na minusie (oczywiście idealnie byłoby pozostać na plusie, ale wiesz, jak jest).

Po trzech miesiącach przyjdzie moment, w którym przymierzysz się do stworzenia budżetu na następny miesiąc, czyli do zaplanowania swoich wydatków z wyprzedzeniem. Po miesiącu sprawdź, czy Twój plan się powiódł, czy może jednak wydatki rzeczywiste przewyższyły te planowane.

A wszystko to po to, żebyś umiał dostrzec, na co wydajesz najwięcej pieniędzy i umiał znaleźć miejsce na oszczędności. Zobaczysz, ile miesięcznie wydajesz na przykład na kawę na mieście czy kanapki na stacji benzynowej nieopodal swojej pracy. Pewne nawyki o wiele łatwiej zmienić, kiedy się zorientujesz, jak wiele pieniędzy pochłaniają – i to zupełnie niepotrzebnie. Sprawdź, na co marnowane są pieniądze.

Od chaosu do pełnej kontroli wydatków

I co dalej?

Początki mogą być trudne, bo świadomość, że wydało się na przykład 200 zł więcej, niż się zaplanowało, naprawdę boli. Ale z każdego swojego błędu powinieneś wyciągnąć wnioski i na ich podstawie nie popełniać podobnych w przyszłości.

Początkowo możesz wyjść na minusie. Ale Twoim dążeniem jest coś więcej, niż wyjście na zero. Jeśli podejdziesz do tematu poważnie, zapanujesz nad swoimi finansami.

Źródło: rodzinneporachunki.pl

TYM RAZEM NIE ZMIEŚCIŁEŚ SIĘ W BUDŻECIE DOMOWYM?

PRZYCHODZIMY Z POMOCĄ :)

Zobacz jaką

 

INNE FAJNE DLA CIEBIE :)SKORZYSTAŁEŚ? OPOWIEDZ! PLANUJESZ? ZADAJ PYTANIE!


Wykorzystujemy pliki cookies SPRAWDŹ JAK